Мока фрапе со колачиња

Мока фрапе со колачиња

Силно кофеинско задоволство кое ќе ви ги разбуди сите сетила

Мока фрапе со колачиња

Потребни состојки:
  • 120 милилитри силно кафе (дупло посилно од она што вообичаено го пиете)
  • 60 милилитри безмасен јогурт од ванила
  • 60 милилитри чоколадно млеко
  • ½ лажичка шеќер
  • 1 лажица чоколаден сируп
  • 1 ½ супена лажица чоколаден чипс
  • 6 мали чоколадни колачиња, здробени (за најдобар вкус употребете Орео)
  • 10-12 ледени коцки направени од кафе
  • Чоколадна шлаг пена
Начин на подготовка:

Измешајте ги заедно кафето, чоколадното млеко, шеќерот и чоколадниот сируп и потоа оставете ги да се оладат во фрижидер. Студената кафе-мешавина, јогуртот од ванила, чоколадниот чипс, 4 колачиња и ледените коцки сместете ги во блендер и мешајте сѐ додека не добиете мазна мешавина. Откако ќе завршите, сипете го фрапето во чаша и декорирајте со шлаг пена, чоколаден сируп и со останатите искршени чоколадни колачиња.

*Овој рецепт може да се прави и со обични ледени коцки, но во тој случај наместо 120 милилитри кафе, подгответе 225 милилитри.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар