Лимонада и кафе: Пијалак што ќе ве освежи, но и наполни со енергија

Лимонада со кофеин

Лимонада и кафе: Пијалак што ќе ве освежи, но и наполни со енергија

Потребни состојки:
За лимонадата:
  • 50 грама шеќер
  • 470 милилитри вода
  • 60 милилитри свежо исцеден сок од лимон
За кафето:
  • 230 милилитри свежо подготвено филтер кафе
  • 160 милилитри свежо подготвена лимонада
  • Газирана вода
Начин на подготовка:

Во мало тенџере, сипете 60 милилитри вода и додајте го шеќерот. Мешајте на среден оган сè додека шеќерот не се претвори во сируп, околу 5 минути. Потоа тргнете го од оган и оставете го да се олади целосно.

Во поголем сад, додајте ја останатата вода, сирупот и лимонадата. Мешајте додека сите состојки не се соединат. Префрлете ја течноста во сад што може добро да се затвори и чувајте ја во фрижидер, до 3-4 недели.

За да го направите кафето, наполнете една чаша со мраз. Сипете ги кафето и лимонадата над него и мешајте, а потоа сипете малку газирана вода и декорирајте со парче лимон. Уживајте!

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар