Лесно ледено кафе (Easy Iced Coffee)

Одлично кафе за уживање во летните горештиниLesno-ledeno-kafe-(Easy-Iced-Coffee)-insideВреме за подготовка: 5 минути

Потребни состојки:

  • 2 лажици инстант кафе
  • 1-2 лажици шеќер
  • 1 dl топла вода
  • 1 dl ладно млеко
  • 6 коцки мраз

Начин на подготовка: Во мешалка за коктели (шејкер) ставете ги топлата вода, шеќерот и инстант кафето. Протресете неколку минути додека не добиете пенлива смеса. Потоа во голема чаша од 3dl ставете ги коцките мраз, и истурете го кафето од шејкерот. На крајот додадете го млекото во чашата и декорирајте со чоколаден прелив или шлаг по вкус.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

  1. Pingback: Лесно ледено кафе за уживање

Остави коментар