Кафе со вкус на цреши, совршено за вистинските дами

Кафе со вкус на цреши, совршено за вистинските дами

Ледено освежување за одличен почеток на викендот

(1) Кафе со вкус на цреши, совршено за вистинските дами

Потребни состојки (за една личност):
  • 1 лате макијато (55 милилитри еспресо, млеко и млечна пена)
  • 60 милилитри сируп од цреши
  • коцки мраз
Начин на подготовка:

Ставете го мразот во шејкер, подгответе го еспресото во истиот шејкер и потоа додадете го сирупот од цреши. Мешајте околу 20-тина секунди и потоа сипете го пијалакот во висока чаша. За дополнително освежување, декорирајте со замрзнати цреши.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар