Ирско кафе какво што не сте пробале досега

Ирско кафе какво што не сте пробале досега

И никогаш повеќе нема да го заборавите…

Ирско кафе какво што не сте пробале досега

Потребни состојки:
  • 120 милилитри свежо подготвено кафе
  • 45 милилитри ирско виски
  • 20 милилитри амаро
  • 1 лажица едноставен сируп
  • 1 свеж лист од нане
  • 2 зрна кафе
  • Шлаг пена
  • Морски оревчиња
  • Цимет
Начин на подготовка:

Измешајте ги кафето, вискито, ликерот и едноставниот сируп, па сипете ги во чаша. Внимателно поставете ја шлаг пената на врвот од пијалакот и врз неа наредете ги морските оревчиња и циметот. Декорирајте со листот од нане и зрната кафе.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар