Индиско макијато

Ист вкус, различна подготовка во индиски стилИндиско макијатоПотребно за две шолји:

  • 2 лажици инстант кафе
  • 3 лажици шеќер
  • 1 лажица ладно млеко
  • 200 мл ладно млеко
  • 100 мл топло млеко
  • какао во прав

Подготовка: Во сад ставете ги кафето и шеќерот. Убаво измешајте ги, па ставете 1 лажица ладно млеко. Со лажица мешајте додека да се растопи шеќерот и потоа уште околу 7-8 минути додека да добиете густа, но мазна смеса. Во две чаши ставете по 50 мл топло млеко. Во млекото распоредете го миксот од кафе и шеќер. Убаво измешајте додека да се соедини. На крај, дополнете ги чашите со по 100 мл ладно млеко и декорирајте со какао.

———————————————————————————————————————————————————————-

Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот

Поврзани содржини

Остави коментар