Каква енергија ќе ни донесе сезоната на хороскопскиот знак Риби?

Каква енергија ќе ни донесе сезоната на хороскопскиот знак Риби?

На 19-ти февруари Сонцето ќе се пресели во 12-тиот и последен хороскопски знак Риби, последната станица на неговото патување пред почетокот на новата астролошка година. Но, како и со сите нови почетоци, прво мораме да го оставиме старото за да направиме простор за она што доаѓа.

Каква енергија ќе ни донесе сезоната на хороскопскиот знак Риби?

Претставен со две риби кои пливаат во спротивни насоки, овој воден знак ја претставува двојноста на животот односно светлината и темнината.

Под влијанието на оваа енергија ќе размислиме колку далеку сме стигнале, ќе ги видиме наградите од нашата напорна работа и ќе ни биде важно да го цениме патувањето што го направивме.

Сезоната на Риби е време на интроспекција. Време е да влезете во себе за да размислите за минатото и да го признаете сето она низ кое сте поминале. Ова значи прифаќање на она што доаѓа, но и можност да сфатиме дека секој ден носи можности за нови и подобри избори.

Кога Сонцето преминува во сезоната на Риби, ние го добиваме подарокот на мудроста. Можеме да погледнеме наназад и да видиме како кривулестите патишта во последните 12 месеци нè довеле до местото каде што сме денес.

Гледајќи го патувањето на овој начин, можеме да почнеме да го разбираме значењето на сето тоа, а исто така, можеме да почнеме да допираме до повисока свест и да ги гледаме работите од поинаква перспектива.
Во животот, имаме толку многу избори и животни одлуки кои нè водат по толку многу различни патеки. Но, на крајот на денот, секогаш ќе стигнеме таму каде што треба да бидеме. Секогаш ќе можеме да стигнеме до врвот на нашата планина, дури и ако направиме некои заобиколувања на патот.

Сезоната на Риби ќе ни даде силна енергија што го поддржува нашиот духовен раст и развој. Како што работите околу нас забавуваат, тоа ни дава повеќе енергија да се фокусираме на она што се случува во нас.

Користете ја оваа енергија за да влезете во себе, да работите на поврзување со вашето повисоко јас и вашиот духовен центар. Искористете ја оваа енергија за да го слушнете вашето тело и да му го дадете она што му треба.

Моќна вежба што можете да ја направите е да ја ставите раката на срцето и да се запрашате – што е најдоброто нешто што можам да го направам за себе во моментов?

Време е да се поврземе со нашата душа и да запомниме дека секогаш ја имаме моќта да се преродиме со правење нови избори.

Додека патуваме низ сезоната на Риби 2023 година, добро е да ја завршиме недовршената работа и да направиме простор за новото. Доколку е потребна промена, Рибите нудат поддршка и охрабрување да пробате нови работи и да експериментирате со различни начини на размислување.

Владеењето на Риби во 2023 година, исто така, ја носи клучната промена на Сатурн од Водолија во Риби, каде што ќе остане до февруари 2026 година.

Позицијата на Сатурн во зодијакот укажува на кармичките лекции низ кои поминуваме и на колективно и на лично ниво.

На глобално ниво, Сатурн во Риби може да покрене прашања за религијата и духовноста и да донесе промени во креативните индустрии.

На лично ниво, Сатурн во Риби може да ни помогне да ги претвориме нашите идеи или креации во нешто конкретно.

Ќе се ослободиме од сите болки и оптоварувања, за да го расчистиме патот за новиот циклус кој ќе започне во март. За да го направиме ова, ние мора да ја прифатиме енергијата што ја нуди Рибите и да зачекориме во текот и ритамот на животот.

Мора да ги смириме нашите умови, мора да танцуваме, да пееме, да цртаме, да бидеме креативни и да дозволиме овој тек на креативност да нè доведе до бесконечните можности кои се секогаш околу нас.

Животот секогаш ќе ни поставува предизвици, а ние сме тука да учиме и да ги прифаќаме предизвиците такви какви што се. Мора да изразиме благодарност и да сфатиме дека животот е постојано патување, во светлина и во темнина.

Откако прочитавте за владеењето на хороскопскиот знак Риби, можеби ќе сакате да прочитате и кои ќе бидат најсреќните хороскопски знаци во првата половина на 2023 година.

Извор: atma.hr


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар