Како Девицата може да стане подобар партнер во врската?

Како Девицата може да стане подобар партнер во врската?

Девицата е хороскопски знак кој знае да воведе перфекционизам во својот живот, но како да биде подобар партнер во врската со саканиот дознајте од текстот подолу.

За вас освојувањето на срцата не е тешка задача. Тешко е човек да ви се приближи, па дури и откако ќе развиете нешто стабилно и сериозно, не сакате целосно да се отворите кон партнерот. Срушете ги самонаметнатите ѕидови. Престанете да живеете со стравот дека може да бидете повредени. Во спротивно, секогаш ќе има ограничување помеѓу вас и вашиот сакан. Сфатете дека многу ваши несигурности произлегуваат од самосогледаните недостатоци што не треба да ги криете.

Мразите, дури и се плашите да зависите од кој било друг. Не се потпирате на никого за ништо. Да се биде во врска е можност да сметате на некој друг за поддршка. Треба да сфатите дека ова не ве прави слаби или зависни. Во ред е да дозволите некој друг да биде тука за вас. Ако партнерот постојано ви недостига тоа не значи дека не можете да живеете без него, а понекогаш вашиот партнер само треба да се почувствува потребно. Направете го ова за него, тој сака да знае дека прави разлика.

Ако сте подготвени да се посветите на партнерот, треба да бидете подготвени и да ја изразите својата емоционална ранливост. Внатре сте меки и вашиот партнер ја сака оваа ваша особина. Тој се чувствува исклучено затоа што не ги искажувате своите емоции. Направете го тоа, покажете ги сите нив, и доброто и лошото и грдото. Вие сте силни, но нема потреба сами да страдате во тишина или самостојно да се борите.

Престанете да исчезнувате кога ќе се налутите и да ги закопувате сите емоции. Можете да станете непријатни и одмаздољубиви. Научете да разговарате со вашиот партнер кога е потребно, за да го избегнете ваквото однесување. Вашите чувства се секогаш исправни, дури и кога се чини дека се спротивни на логиката. Научете да размислувате со срцето.

Вашиот перфекционизам, високите стандарди и хиперкритичноста понекогаш прават вашиот партнер да се чувствува како да живее под микроскоп. Бидете потолерантни кон неговите несовршености. Грешките не се и недостатоци. Дајте му малку повеќе простор, за да не се чувствува како да не исполнува некои критериуми. Вашите нереални очекувања само ќе ве разочараат и ќе го натераат партнерот да се чувствува огорчено. Бидете пољубезни и отворени.

Обидете се да ја погледнете големата слика наспроти вашето фокусирање на деталите во вашата врска. Не е сè совршено или без никаков проблем во животот, вклучително и во љубовта. Контрапродуктивно е да се анализира сè и тоа ќе ве одведе и двајцата до лудило. Престанете да се расправате за малите нешта како тонот на гласот на вашиот партнер, начинот на кој ве гледа или испратената порака што вели „добра ноќ“. Во поголемиот дел од времето нема скриено значење зад нештата. Исклучете го тој мал глас во главата кој ви вели дека треба нешто да се поправи.

Нестабилни сте и имате вознемирувачка навика да ги откажувате плановите само затоа што чувствувате дека така треба. Бидете повнимателни со чувствата на партнерот. Поминете време со него дури и кога не сакате, замолете го да дојде за да бидете заедно, или само бидете искрени и кажете му дека ви треба време кое ќе го посветите на себе.

Заборавете на своите одговорности одвреме-навреме, и отстапете понекогаш од вашата рутина. Направете нешто спонтано со партнерот, откажете ги вашите обврски и поминете време со него. Зграпчете го моментот и не грижете се за работите што не одат според планот. Обидете се да се чувствувате поврзано со вашиот сакан кога сте сами и заборавете на светот.

Прочитајте и за 5-те нешта што Девицата не може да ги поднесе.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Смислата на животот ја бара преку уметноста и креативноста. Пишувањето е нејзино секојдневие.

Поврзани содржини

Остави коментар