Бидете внимателни: Првото ретроградно движење на Меркур започнува на 30 јануари

Бидете внимателни: Првото ретроградно движење на Меркур започнува на 30 јануари

Ретроградното движење на планетите значи нивно движење наназад, а овој аспект најчесто носи проблеми, пречки, предизвици, враќање на сенките од минатото и несакани вибрации.

Бидете внимателни: Првото ретроградно движење на Меркур започнува на 30 јануари

За време на ретроградниот период е важно да забавите и повторно да го процените патот по кој се движите.
Ретроградната фаза на планетите се одвива во циклуси – за секоја планета движењето е различно, а Меркур има најсилно влијание во ретроградна фаза.

Немојте да се изненадите ако станете почувствителни, срамежливи и несигурни за време на ретроградниот период. Тоа е период во кој ќе бидете ставени на тест, но истовремено ќе научите важни животни лекции на потежок начин.

Првата ретроградна планета во 2021 година е ретроградниот Меркур во знакот на Водолија од 30 јануари до 21 февруари. На почетокот на своето владеење, овој ретрограден Меркур најпрво ќе ве инспирира, а потоа ќе ве однесе во поле на несигурност и неизвесност.

Ве очекуваат тешкотии во изразувањето чувства и може да се најдете во улога на жртва, а животните ситуации ќе стануваат сè потешки за контрола.

Можеби сакате да бидете сами и да се повлечете во светот на вашите сопствени мисли. Ве очекуваат тешкотии и стравови кога станува збор за работата и парите, но не откажувајте се од своите цели.

Астролозите препорачуваат да не купувате телефони, компјутери, телевизори или домашни апарати во овој период бидејќи се можни компликации и дефекти во областа на технологијата.

Исто така, одложете ги важните одлуки до крајот на февруари кога Меркур ќе почне да се движи директно. Бидете внимателни – тајните можете да ги турнете под тепих, но тие наскоро ќе се појават на површината. Затоа, бидете искрени и отворени бидејќи колку и да е болна вистината, таа ќе ви донесе повеќе благодат отколку лагата.

Прочитајте кои хороскопски знаци ќе се соочат со најмногу пречки во 2021 година.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар