Земјата одозгора

„Земјата одозгора“ е резултат на петгодишната работа на фотографот Јан Артус Бертранд. Во овие 5 години тој летал над 6 континенти и многу земји за да ги направи овие одлични фотографии одозгора. Најчесто на фотографиите има неверојатни пејзажи кои запрепастуваат. Секоја од нив раскажува нова приказна за светот кој секојдневно се менува.

Земјата одозгора

Добиток, Аргентина

Земјата одозгора

Рудник за јаглен, Јужна Африка

Земјата одозгора

Кибуцот Ша, Израел

Земјата одозгора

Воени гробишта во Верден, Франција

Земјата одозгора

Предградијата на Копенхаген, Данска

Земјата одозгора

Слонови на савана, Боцвана

Земјата одозгора

Бараки во Рио де Жанеиро

Земјата одозгора

Урнатините на средновековниот град Шали, Египет

Земјата одозгора

Швајцарија

Земјата одозгора

Гулхолмен, Шведска

Земјата одозгора

Денвер, САД

Земјата одозгора

Дината на островот Фрејзер, Австралија

Земјата одозгора

Дворецот Пена, Португалија

Земјата одозгора

Реката Амазон, Бразил

Земјата одозгора

Предградието на Кејп Таун, Јужна Африка

Земјата одозгора

Мачу Пичу, Перу

Земјата одозгора

Ѕидовите околу градот Дубровник, Хрватска

Земјата одозгора

Чанпин, област во Пекинг, Кина

Земјата одозгора

Добиток во близина на Националниот парк Масаи Мара, Кенија

Земјата одозгора

Тасманија, Австралија

Земјата одозгора

Куќи за чување бродови во Лагос, Нигерија

Земјата одозгора

Чаршија во Истанбул, Турција

Земјата одозгора

Замокот Нојшванштајн, Германија

Земјата одозгора

Островот Хашима, Јапонија

Земјата одозгора

Стокхолм, Шведска

Земјата одозгора

Бродови на суво, Аралско Море, Казахстан

Земјата одозгора

Куќи за гулаби, Египет

Земјата одозгора

Варанаси, Индија

Земјата одозгора

Соларната централа во Андалузија, Шпанија

Земјата одозгора

Велигденскиот Остров, Чиле

Земјата одозгора

Епицентарот на атомска бомба врз Хирошима, Јапонија

Земјата одозгора

Планините во близина на Женгиш Чокусу, Киргистан

Земјата одозгора

Патишта во Лос Анџелес, САД

Земјата одозгора

Париз, Франција

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар