Запознајте го Шег и неговите кул илустрации

Автор: Елена Јошеска

Џош Егл (Josh Agle), познат како Шeг, е американски уметник, илустратор и дизајнер кој работи во Јужна Калифорнија. Прекарот Шег го добил како комбинација од последните две букви од името и првите две букви од презимето. Неговата прва самостојна изложба во 1997 година била прва во низата успешни изложби ширум светот.

Запознајте го Шег и неговите кул илустрации

„Црна риба“

Запознајте го Шег и неговите кул илустрации

„Експерт за ефикасност“

Запознајте го Шег и неговите кул илустрации

„Љубовницата на криптологот“

Во неговите слики доминираат консумацијата и потрошувачката, кои јасно ги изразува со употреба на силни бои. Ликовите пијат, пушат или јадат во луксузно и стилско опкружување.

Запознајте го Шег и неговите кул илустрации

„Коктели во куќата на Ени“

Запознајте го Шег и неговите кул илустрации

„Добредојдовте во нашиот славен живот“

Запознајте го Шег и неговите кул илустрации

„Бањата на кралицата“

Но Шег, визуелноста на сликите ја споредува со одредено сценарио.

„Повеќето од моите слики се наоѓаат во средината на некоја приказна или ситуација. Ликовите се во интеракција и реагираат на тоа што ги опкружува“, вели Шег.

Запознајте го Шег и неговите кул илустрации

„Бесната екс-девојка“

Запознајте го Шег и неговите кул илустрации

„Папараци“

Запознајте го Шег и неговите кул илустрации

„Апокалипсата е одложена“

Шег повеќе се концентрира на наративноста на сликите, на тоа што тие можат да го раскажат. Тој не ја завршува приказната, туку остава гледачот сам да ја создаде и во неа да ја вклопи сликата.

Запознајте го Шег и неговите кул илустрации

„Врапче“

Запознајте го Шег и неговите кул илустрации

„Малиот адмирал“

Запознајте го Шег и неговите кул илустрации

„Малата риба“

Неговото студио има панорамски поглед на Лос Анџелес и е дел од неговиот модернизиран дом во средновековен стил. Сликите на кои работи Шег, ќе бидат изложени во Њујорк, Париз и Токио.

Запознајте го Шег и неговите кул илустрации

„Лошото момче“

Запознајте го Шег и неговите кул илустрации

„Queequeg - вонбрачниот син“

Запознајте го Шег и неговите кул илустрации

„Дозвола за ѕиркање“

Запознајте го Шег и неговите кул илустрации

„Сезона на јаболки“

Запознајте го Шег и неговите кул илустрации

„Жешки крилца“

Запознајте го Шег и неговите кул илустрации

„Проучување на птиците“

Запознајте го Шег и неговите кул илустрации

„Изгубената книга“

Запознајте го Шег и неговите кул илустрации

„Невозможен поглед“Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар