Волшепство подарено од природата

Филип Кулисев е фантастичен словачки фотограф и истражувач, кој е „виновникот“ за овие фасцинантни фотографии од кои ќе ви се „насмеат“ очите, ќе почувствувате спокој во душата и ќе се исклучите од реалноста, уживајќи во совршената мајка природа. Ултра-талентираниот Кулисев има одлично техничко познавање, а неговото совршено чувство за баланс му овозможува вешто да ги комбинира сенките и светлината во неговите фотографии.

Волшепство подарено од природатаВолшепство подарено од природата

Уште на млада возраст, добил интернационално признание за кое поголемиот број професионални фотографи сонуваат целиот свој живот. Тој е почитувана личност од страна на новата генерација словачки фотографи. Во 2001 година ја основал компанијата „Amazing Planet“, која е специјализирана за изработка на ексклузивни фотографии, книги, календари, дивидија и др.

Волшепство подарено од природатаВолшепство подарено од природата

Филип Кулисев изработил доволно фотографии за да направи дури 140 индивидуални изложби во својата родна Словачка, во Виена, Будимпешта, Прага, Брисел, Сиднеј, Вашингтон, Кливленд, Ванкувер и на Карипските острови.

Волшепство подарено од природатаВолшепство подарено од природата

Покрај другите значајни награди и признанија, Кулисев во 2008 година добил сертификат во Лондон со титула КЕПФ (Квалификуван Европски Професионален Фотограф), за категоријата пејзажи.

Волшепство подарено од природатаВолшепство подарено од природатаВолшепство подарено од природата

Во ноември 2010, тој бил награден за истата категорија со титулата „КЕПФ Мастер“, која ја имаат добиено само двајца фотографи во светот. Оваа титула е највисоката награда која е резервирана за професионалните фотографи, кои покажале импресивни способности во нивната работа.

Волшепство подарено од природата

Според интернационалната комисија, Филип Кулисев покажал исклучителни креативни способности, демонстрирајќи ги преку извонредно техничко и уметничко совршенство во неговата област.

Волшепство подарено од природатаВолшепство подарено од природатаВолшепство подарено од природатаВолшепство подарено од природатаВолшепство подарено од природатаВолшепство подарено од природатаВолшепство подарено од природатаВолшепство подарено од природатаВолшепство подарено од природата


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар