Волшебната поларна светлина на небото

Аурора или поларна светлина е природна појава на осветленост на небото, особено во поларните региони, предизвикана од судирот на наелектризираните честички под влијание на магнетното поле на Земјата. Таа обично се забележува ноќе, а настанува во јоносферата.Волшебната поларна светлина на неботоФотографот Hisashi Noboru Sakamoto од Јапонија ја совладал техниката на овековечување на ова прекрасно осветлување на небото. Портфолиото на волшебникот од Токио е богато со разновидни пејзажи и широк спектар на ноќни фотографии од небото исполнето со живи бои. Тој навистина вложува во својата пасија, понекогаш кампувајќи и на премногу ниски температури само за да направи добри фотографии. Тој може да се пофали и со одлични фотографии од диви животни.Волшебната поларна светлина на неботоВолшебната поларна светлина на неботоВолшебната поларна светлина на неботоВолшебната поларна светлина на неботоВолшебната поларна светлина на неботоВолшебната поларна светлина на неботоВолшебната поларна светлина на неботоВолшебната поларна светлина на неботоВолшебната поларна светлина на неботоВолшебната поларна светлина на неботоВолшебната поларна светлина на небото
———————————————————————————————————————————————————————

Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар