Вистински фотографии од Дивиот запад кои сигурно ги немате видено

Вистински фотографии од Дивиот запад кои сигурно ги немате видено

Барајќи можности, а многу често и злато, цели семејства од Америка се справувале со суровата природа, лоша среќа и болести и заминувале на запад. Иако Дивиот запад е малку драматизиран од медиумите, останува фактот дека луѓето се соочувале со неверојатни работи сакајќи да пронајдат подобар живот.

(1)vistinski-fotografii-od-diviot-zapad-koi-sigurno-gi-nemate-videno-kafepauza.mk

Луѓето почнувале да патуваат на западот во доцниот 19-ти и почетокот на 20-ти век. Семејствата често патувале заедно во вагони и кампувале во кругови со цел да се заштитат навечер. Мажите, жените и децата биле жртви на секаков вид болести како пневмонија и колера.

(2)vistinski-fotografii-od-diviot-zapad-koi-sigurno-gi-nemate-videno-kafepauza.mk

Патувањето на запад траело со месеци и било полно со предизвици. За да ги поминат стрмните планини, реките и суровите пустини, луѓето морале да работат заедно. Кога конечно ќе стигнеле на посакуваното место, тие морале самите да се грижат за себе.

(4)vistinski-fotografii-od-diviot-zapad-koi-sigurno-gi-nemate-videno-kafepauza.mk

Сами ги граделе своите куќи, сами ловеле за храна, барале вода за пиење и помагале во градењето на инфраструктурата во овие нови градови. Многумина работеле на ранчови и фарми, други продавале крзно, а некои биле и рудари.

(5)vistinski-fotografii-od-diviot-zapad-koi-sigurno-gi-nemate-videno-kafepauza.mk

Најчестата причина за романтизирање на Дивиот запад е големиот број опасности. Од песочни бури до урагани и болести, животот овде бил сè освен здодевен. За среќа, Дивиот запад не постоел многу одамна, па има и фотографии кои го овековечуваат овој период. Овие фотографии се вистински и речиси сигурно ги немате видено досега.

(6)vistinski-fotografii-od-diviot-zapad-koi-sigurno-gi-nemate-videno-kafepauza.mk

(7)vistinski-fotografii-od-diviot-zapad-koi-sigurno-gi-nemate-videno-kafepauza.mk

(8)vistinski-fotografii-od-diviot-zapad-koi-sigurno-gi-nemate-videno-kafepauza.mk

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар