Уметност, шминка и убавина

Има нешто интригантно, нешто што скокотка во фотографиите на германската фотографка Даниела Гланз. Уметност, шминка и убавинаШминката е пренагласена, ја има во преголеми количини, така што тематиката во овие уметнички дела е повеќе експресионистичка, а не обид да се прикаже уметноста на шминкањето. Уметност, шминка и убавинаНејзиниот стремеж најверојатно е да ги прикаже емоциите, моќта и внатрешната убавина на жената, преку надворешно боење на лицето.Уметност, шминка и убавинаОчигледно е дека овие уметнички дела се резултат на тимска работа, бидејќи уметноста прикажана преку шминката е навистина воодушевувачка, но мора да се признае и дека фотографот дефинитивно знае да го „улови“ вистинскиот момент и агол. Уметност, шминка и убавинаДаниела Гланз сака да си поигрува со убавината, сексапилот и дрскоста на жената. Уметност, шминка и убавинаВо нејзините дела, таа ја прикажува нејзината потреба да експериментира, да излезе надвор од традиционалната уметност и да го прикаже модерниот начин на живот на жената, низ спектарот на бои на шминката.Уметност, шминка и убавинаУметност, шминка и убавинаУметност, шминка и убавинаУметност, шминка и убавинаУметност, шминка и убавинаУметност, шминка и убавинаУметност, шминка и убавинаУметност, шминка и убавинаУметност, шминка и убавинаУметност, шминка и убавинаУметност, шминка и убавинаУметност, шминка и убавина


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар