Уметник од Србија е експерт за слики со магичен реализам

Уметник од Србија е експерт за слики со магичен реализам

Саша Монтиљо е сликар од Белград чии слики прикажуваат магичен реализам. Според него, секоја сцена има одредено место во хиерархија, исто како и ѕвездите кога се набљудувани од Земјата и кои ни се појавуваат во некоја форма. На сликите нема никакви случајности и сè е хармонично и дел од нешто. Покрај ова, на нив нема ниту една трага од хаос, нешто од коешто страдаат бројни аспекти во модерното време.


На прв поглед, неговите дела можат да бидат дефинирани како реализам, а можеби дури и хиперреализам. Но доброто око веднаш ќе забележи дека оваа класификација е погрешна.

„Она што го имаме овде е магичен реализам, бидејќи засега нема подобар, ниту попрецизен термин за оваа прилика.“

Уживајте во магичните слики.

Уметница од Србија е експерт за слики со магичен реализам

Уметница од Србија е експерт за слики со магичен реализам

Уметница од Србија е експерт за слики со магичен реализам

Уметница од Србија е експерт за слики со магичен реализам

Уметница од Србија е експерт за слики со магичен реализам

Уметница од Србија е експерт за слики со магичен реализам

Уметница од Србија е експерт за слики со магичен реализам

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар