Уметничко пукање со пушка

Волтон Крил е американски уметник кој употребува пушка со калибар од 22 милиметри, која му е подарок од неговиот татко, за создавање сложени уметнички шаблони врз обоени алуминиумски плочи.

Уметничко пукање со пушка

„Мојата главна цел е да ја оттргнам деструктивната моќ, настрана од оружјето. Сакам да управувам со пушката како со алатка за креирање и да ја употребам така што ќе ја оддалечувам од нејзината оригинална цел.“

Уметничко пукање со пушкаУметничко пукање со пушка

Во оваа серија слики застапени се северните диви животни кои традиционално се ловат во ловечките сезони, како што се елен, був, опосум, зајак и други.

Уметничко пукање со пушка

„Како некој гледа на оружјето, така гледа и на мене. Доколку луѓето обожаваат огнено оружје и сметаат дека поседувањето на истото е право дадено од бога, тогаш откако ќе ја видат мојата завршена работа нивните ставови се зајакнуваат. Доколку пак сметаат дека огненото оружје треба да се забрани, тогаш на мојата работа гледаат како на ироничен протест, – одговори Волтон запрашан за својата работа.“

Уметничко пукање со пушкаУметничко пукање со пушкаУметничко пукање со пушкаУметничко пукање со пушка


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар