Уметнички чевли

Дизајнерот Коби Леви (Kobi Levi) се специјализирал во дизајнирање на невообичаени обувки кои се нешто помеѓу мода и уметност. Тој дипломирал на Академијата за уметност и дизајн Безалел во Ерусалим и оттогаш работи како фриленсер.Уметнички чевлиУметнички чевлиЛеви ги опишува своите креации како уметнички обувки кои ги изработува рачно во своето студио. „Чевелот е моето платно“, вели Леви.Уметнички чевлиУметнички чевлиПоттикот за создавање на еден ваков пар чевли доаѓа како идеја, концепт или слика која Леви ќе ја види во мислите. Комбинацијата од таа слика и пар чевли, создаваат хибрид и така дизајн-концептот станува реалност. Ваквите производи претставуваат своевидни скулптури кои можат да се носат.Уметнички чевлиУметнички чевлиУметнички чевлиУметнички чевлиУметнички чевлиУметнички чевли


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар