Уличен уметник црта лажни сенки за да ги збуни луѓето

Ако се прошетате во Редвуд, Калифорнија, можеби ќе помислите дека нешто не е во ред. Обрнете внимание на сенките. Забележете како чудно се однесуваат. Сандачињата за пошта се претвораат во чудовишта, а од местата за велосипеди излегуваат цветови.

Овие чудни сенки се дело на Дејмон Беланџер, графички артист кој живее и работи во Сан Франциско. Тој бил замолен да направи 20 вакви сенки за да ја донесе креативноста во градот. И навистина успеал во тоа.

„Сенките им даваат жив дух на обичните секојдневни предмети, а луѓето може малку да се забавуваат“, изјавил артистот.

(2)umetnik-crta-lazhni-senki-za-da-gi-zbuni-lugjeto-kafepauza.mk

Тој користи креда за илустрацијата, а потоа ја бои сенката со сива боја. Погледнете го неверојатниот резултат.

(3)umetnik-crta-lazhni-senki-za-da-gi-zbuni-lugjeto-kafepauza.mk

(4)umetnik-crta-lazhni-senki-za-da-gi-zbuni-lugjeto-kafepauza.mk

(5)umetnik-crta-lazhni-senki-za-da-gi-zbuni-lugjeto-kafepauza.mk

(6)umetnik-crta-lazhni-senki-za-da-gi-zbuni-lugjeto-kafepauza.mk

(7)umetnik-crta-lazhni-senki-za-da-gi-zbuni-lugjeto-kafepauza.mk

(8)umetnik-crta-lazhni-senki-za-da-gi-zbuni-lugjeto-kafepauza.mk

(9)umetnik-crta-lazhni-senki-za-da-gi-zbuni-lugjeto-kafepauza.mk

Погледнете и дел од најубавата улична уметност.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар