Уличен артист ги трансформира старите згради низ светот во уметност

Францускиот артист Џулиен Маланд, уште познат како „Seth Globepainter“, создава колоритна улична уметност насекаде низ светот. Неговите поголеми уметнички креации и мурали обично покажуваат деца и содржат многу бои. Маланд често соработува и со другите локални и светски артисти, па неговите дела знаат да бидат и контекстуални.

Уличен артист ги трансформира старите згради низ светот во уметност

Маланд е активен уште од 90-тите години и има издадено 2 книги за своите патувања и својата уметност. Последната книга носи наслов „Extramuros“ (Екстрамурос) и го прикажува неговото „сликање на Земјата“ кога патувал низ земји како Индија, Кина, Мексико, Индонезија и Виетнам.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Новинар. Самопрогласен актер. Џедај. Животна форма еволуирана да живее од филмови, видеоигри, музика, хумор и технологија. Хоби и рекреација: Појадок, ручек, вечера.

Поврзани содржини

Остави коментар