Срамежлива круна: Прекрасен феномен каде што дрвата не се допираат

Срамежлива круна: Прекрасен феномен каде што дрвата не се допираат

Следниот пат кога ќе шетате низ некоја шума, погледнете нагоре и можеби ќе бидете изненадени. Овој природен феномен е наречен „срамежлива круна“ бидејќи горните гранки од некои видови дрва не се допираат едни со други. Ова „однесување“ прв пат било забележано во 1920-тите и постојат неколку теории кои се обидуваат да го објаснат.

(1)sramzhliva-krauna-prekrasen-fenomen-kade-shto-drvata-ne-se-dopiraat-kafepauza.mk

Некои веруваат дека причината е спречување на ширење на некои опасни инсекти. Други веруваат дека дрвјата си ги заштитуваат гранките од кршење и пукање. Сепак, сè уште не е позната точната причина за оваа појава, но барем нè потсетува на моќта и убавината на природата. Погледнете некои од најубавите фотографии од овој феномен.

(2)sramzhliva-krauna-prekrasen-fenomen-kade-shto-drvata-ne-se-dopiraat-kafepauza.mk

(3)sramzhliva-krauna-prekrasen-fenomen-kade-shto-drvata-ne-se-dopiraat-kafepauza.mk

(4)sramzhliva-krauna-prekrasen-fenomen-kade-shto-drvata-ne-se-dopiraat-kafepauza.mk

(5)sramzhliva-krauna-prekrasen-fenomen-kade-shto-drvata-ne-se-dopiraat-kafepauza.mk

(6)sramzhliva-krauna-prekrasen-fenomen-kade-shto-drvata-ne-se-dopiraat-kafepauza.mk

(7)sramzhliva-krauna-prekrasen-fenomen-kade-shto-drvata-ne-se-dopiraat-kafepauza.mk

(8)sramzhliva-krauna-prekrasen-fenomen-kade-shto-drvata-ne-se-dopiraat-kafepauza.mk

(9)sramzhliva-krauna-prekrasen-fenomen-kade-shto-drvata-ne-se-dopiraat-kafepauza.mk

Фотографиите продолжуваат на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар