Смртта на конверзацијата: Фотографии од луѓе кои се целосно опседнати со своите смартфони

Фотографот Babycakes Romero е најмногу познат по неговите фотографии од улиците. Тој пред некое време започнал да фотографира луѓе во друштво на нивните мобилни телефони бидејќи чувствувал дека постои некаков вид симетрија помеѓу нив, како и визуелна убавина, но како што поминувало времето, тој така сфаќал дека постои и тага која на прв поглед е незабележлива. Пред да бидат измислени мобилните телефони, луѓето морале да се вклучуваат во комуникација, но бидејќи сега во секое време имаме „изговор“ во нашата рака ние попрво се насочуваме кон нашиот смартфон отколку да започнеме конверзација со луѓето околу нас. Погледнете ги овие фотографии и размислете, дали можеби и вие изгледа вака од страна?

Смртта на конверзацијата: Фотографии од луѓе кои се целосно опседнати со своите смартфони
Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар