„Смачено ми е“ - Моќни фотографии кои се борат со стереотипите и осудувањето

„Смачено ми е“ – Моќни фотографии кои се борат со стереотипите и осудувањето

Новиот фотографски проект „I’m Tired“ цели кон покренување дискусија поврзана со влијанието на вознемирувачките и честопати влијателни микроагресии и стереотипи преку едноставни, но моќни фотографии од луѓе кои откриваат дел од дискриминацијата која секојдневно ја чувствуваат.

0-smacheno-mi-e-od-fotografski-proekt-koj-kje-ve-zamisli-za-vashiot-sopstven-zhivot-kafepauza.mk

„Смачено ми е“

Зад оваа фотосесија стојат Паула Акпан и Хариет Еванс, a проектот вклучува луѓе кои ѝ свртиле грб на камерата, покажувајќи моќни фрази исцртани на задниот дел од нивното тело. Сите пораки започнуваат со фразата „Смачено ми е од…“, а меѓу најчестите теми се расизмот, сексизмот и генералната слика за телото.

„Смачено ми е сиромашните да бидат обвинувани за гревовите на богатите.“

„Смачено ми е сиромашните да бидат обвинувани за гревовите на богатите.“

„На овој начин тоа е анонимно, ако личноста така одлучи, со оглед на тоа што не ги гледате нивните лица, но истовремено можете да ја согледате идејата дека некој бил обележан од општеството.“ – рекла Акпан за Buzzfeed.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Живее за добра книга и дише преку пишаниот збор. Кога би можела, цел живот би патувала, би читала и би гледала филмови. Вљубеник во фотографијата и класиката. Оптимист и поборник за љубов. Модата е нејзиниот начин да го изрази своето мислење и став. Животот за неа е уметност, филозофија и добра храна.

Поврзани содржини

Остави коментар