Шпански артист ќе ве натера на размислување со моќни, но болни илустрации

Рафаел Алварез е шпански илустратор чии дела претставуваат болни семејни сценарија. Артистот ги создава неговите илустрации на уникатен начин, така што ги покажува нештата од сосема поинаков агол. Агол што најчесто е премногу шокантен. Способноста да ве остави без зборови е клучна компонента на неговата работа, па тој да ги предизвика дури и оние што ќе погледнат само една негова илустрација, на само еден момент. Според артистот, иако е тешко, монгу е важно да се разликува сензационализмот од вистината, инаку ризикуваме да ја изгубиме нашата клучна способност за грижа.

Продолжува на следната страница…


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар