Секојдневниот живот на луѓето од птичја перспектива

Секојдневниот живот на луѓето од птичја перспектива

Дали кога сте сами се однесувате различно отколку кога сте во јавност? Францускиот фотограф Флоријан Буденон ја истражува оваа идеја во серијата фотографии наречена „Инстант живот“. Проектот овозможува воајерски поглед во домовите и животите на различни мажи, жени и фамилии и ги поканува гледачите да ги разгледаат нивните сопствености и однесување од птичја перспектива.

Секојдневниот живот на луѓето од птичја перспектива

Секоја фотографија ни ги открива секојдневните однесувања кои се случуваат позади затворени врати. Субјектите можат да бидат забележаните како прават најразлични работи, започнувајќи од пробување чевли, бањање, па сѐ до читање книги. Сите овие навидум обични однесувања ни овозможуваат фасцинантна и уникатна перспектива во карактерот на секоја личност. Буденон вели:

„Ние мора да уживаме во секој момент. Проектот ‘Инстант живот’ беше создаден според оваа идеја. Секоја од овие непознати личности се сложија да споделат хоби, момент на интимност кој е многу важен за нив и кој секој од вас може лесно да го забележи.“Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар