Сатирични илустрации за животот

Полскиот уметник Павел Куцински (Pawel Kuczynski) создава брилијантни сатирични илустрации инспирирани од сиромаштијата, политиката, алчноста, нехуманоста… Во неговите живописни дела се кријат сурови животни приказни, осврт кон актуелните политички случувања и сериозни пораки до јавноста.

Сатирични илустрации за живототСатирични илустрации за живототСатирични илустрации за животот

Талентираниот Павел е роден во 1976 година во Шченин, Полска. Завршил на Академијата за ликовни уметности во Познан, каде специјализирал графика. Тој на сатирата ù се посветил од 2004 година. За своите дела добил преку 100 признанија, меѓу кои е и наградата „Eryk“ на Здружението на полски карикатуристи.

Сатирични илустрации за живототСатирични илустрации за живототСатирични илустрации за живототСатирични илустрации за живототСатирични илустрации за живототСатирични илустрации за живототСатирични илустрации за живототСатирични илустрации за живототСатирични илустрации за живототСатирични илустрации за живототСатирични илустрации за живототСатирични илустрации за живототСатирични илустрации за живототСатирични илустрации за живототСатирични илустрации за живототСатирични илустрации за живототСатирични илустрации за животот

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Минималист ;)

Поврзани содржини

  1. 123 Reply

    Предобро !

Остави коментар