Ретки фотографии од познатите личности од 50-тите и 60-тите во Венеција

Ретки фотографии од познатите личности од 50-тите и 60-тите во Венеција

Овие фотографии потекнуваат од една од најголемите фотографски архиви во Европа – студиото Cameraphoto во Венеција. Помеѓу 320.000-те негативи зачувани во архивата се наоѓаат над 50 години историја и култура на овој град. Од главни ликови во филмовите, до артисти и ексцентрични ликови – буквално сè поминало пред објективите на фотографите од студиото.

Потребно е да се зачува сето ова богатство и да им се предаде на идните генерации. Со цел да ги спаси оригиналните негативи на фотографиите, сопственикот на архивата започнал кампања за собирање пари. Парите се со цел да се дигитализираат фотографиите и да се добијат копии со висока резолуција.

1. Пол Њуман

Ретки фотографии од познатите личности од 50-тите и 60-тите во Венеција

2. Софија Лорен

Ретки фотографии од познатите личности од 50-тите и 60-тите во Венеција

3. Пол Њуман

Ретки фотографии од познатите личности од 50-тите и 60-тите во Венеција

4. Салвадор Дали

Ретки фотографии од познатите личности од 50-тите и 60-тите во Венеција

5. Брижит Бардо

Ретки фотографии од познатите личности од 50-тите и 60-тите во Венеција

6. Џејн Фонда

Ретки фотографии од познатите личности од 50-тите и 60-тите во Венеција

7. Катрин Денев

Ретки фотографии од познатите личности од 50-тите и 60-тите во Венеција

8. Кирк Даглас

Ретки фотографии од познатите личности од 50-тите и 60-тите во Венеција

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар