Реална улична уметност

Британскиот уметник Бокси, секојдневно станува сè популарен во Германија, бидејќи почнува да им ги маѓепсува уличните ѕидови, еден по еден. Иако најмногу е познат по неговиот постапокалиптичен стил, во неговата работа на овие графити повеќе се покажува човечноста.

Реална улична уметност

Неговите графити се цртани на ѕидови, изработени се во повеќе слоеви и се со реална големина. На нив можете да го забележите секојдневието и обичните луѓе, како човек што гледа во небото или некој како го чисти валканиот ѕид. Бокси ги завршил студиите за уметност на универзитетот „London St. Martins“ во 1996 година. Неговата работа е навистина импресивна, па да се надеваме дека ќе имаме причина повторно да напишеме за него.

Реална улична уметностРеална улична уметностРеална улична уметностРеална улична уметностРеална улична уметностРеална улична уметностРеална улична уметностРеална улична уметностРеална улична уметностРеална улична уметностРеална улична уметностРеална улична уметностРеална улична уметност

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар