Примери за урбан дизајн што секој би сакал да ги види во неговиот град

Примери за урбан дизајн што секој би сакал да ги види во неговиот град

Урбанистичкото планирање не е модерен феномен, но еволуира уште од почетокот на цивилизацијата. На пример, кога прв пат биле измислени шините, тоа било големо достигнување за човештвото. Слично на ова, малкумина мислеле дека некогаш ќе градиме високи облакодери. Но, човештвото многу напредувало и почнало да создава разни нешта со кои ни се олеснува животот. Па, погледнете неколку модерни иновации во урбаните зони што сигурно ќе сакате да ги видите и во вашиот град.

1. Семафор на тротоарот за пешаците кои постојано гледаат во телефонот

Примери за урбан дизајн што секој би сакал да ги види во неговиот град

2. Чадот ќе ви припаѓа само вам

Примери за урбан дизајн што секој би сакал да ги види во неговиот град

3. Јапонија ги претворила старите телефонски говорници во аквариуми

Примери за урбан дизајн што секој би сакал да ги види во неговиот град

4. Клупа во вид на машина за пишување

Примери за урбан дизајн што секој би сакал да ги види во неговиот град

5. Шарен терен за кошарка во Париз

Примери за урбан дизајн што секој би сакал да ги види во неговиот град

6. Одморање сред улица

Примери за урбан дизајн што секој би сакал да ги види во неговиот град

7. Постарите граѓани можат да го продолжат зеленото светло на семафорот

Примери за урбан дизајн што секој би сакал да ги види во неговиот град

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар