Прекрасни силуети на зајдисонце

Фотографот Ирвинг Лубис, кој го користи уметничкото име Pink Sword (Розов Меч), е авторот на овие прекрасни фотографии. И покрај тоа што еден од најголемите предизвици во фотографирањето е да се слика додека објективот е насочен кон Сонцето, Ирвинг тоа го користи како предност. Додека траат спектакуларните моменти од заоѓањето на Сонцето, тој својот фотоапарат го вперува кон изворот на светлина користејќи го како средство за да дојде до силуети со кои раскажува по некоја приказна.

Прекрасни силуети на зајдисонце

Си одиме дома

Прекрасни силуети на зајдисонце

Борба

Прекрасни силуети на зајдисонце

Лечење на светот

За Ирвинг за сега се знае дека „сака пријателства“ и дека живее во Индонезија. Сè друго поврзано со него останува мистерија.

Прекрасни силуети на зајдисонце

Ме сакаш ли?

Прекрасни силуети на зајдисонце

Молитва

Прекрасни силуети на зајдисонце

Пауза

Прекрасни силуети на зајдисонце

Последниот обид

Прекрасни силуети на зајдисонце

Воин

Прекрасни силуети на зајдисонце

Копање

Прекрасни силуети на зајдисонце

Номад

Прекрасни силуети на зајдисонце

Игра

Прекрасни силуети на зајдисонце

ЈавачБидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар