Прекрасни и елегантни балерини настапуваат на улиците...

Прекрасни и елегантни балерини настапуваат на улиците…

Проектот „Балерина“ е истражување во тек на елегантната убавина на балерините, погледната преку објективот на фотографот Дејн Шитаги. Наместо да биде затворен помеѓу 4 ѕида, во студио, тој преферира да ги фотографира своите субјекти надвор на улиците, каде што инспирацијата ја црпи од атмосферата на живиот град.

Прекрасни и елегантни балерини настапуваат на улиците...

Прекрасните балерини прават грациозни пози во центарот на зафатените градски улици, а нивните елегантни форми се спротивставуваат на контрастот на грубите урбани пејзажи. Во секоја фотографија, Шитаги успева да ги сними не само танцовите способности на балерините, туку и нивните емоции, душата и страста за исклучителната уметност на балетот.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар