Прекрасни фотографии од заборавени пијана во напуштени градби

Прекрасни фотографии од заборавени пијана во напуштени градби

Професионалниот фотограф и пијанист од Франција, Ромејн Тиери, нашол начин како да ги спои своите две најголеми страсти во едно. Неговата серија фотографии позната како „Реквием за пијана“, е прекрасна идеја што освои многу срца ширум светот. Како пијанист, тој отсекогаш чувствувал многу емоции кога ќе види напуштено пијано, а како фотограф, неретко ги овековечувал старите градби што одамна биле заборавени од луѓето. За да ги спои овие две нешта, тој патувал во Франција, Италија, Белгија, Украина, Германија и Полска. Преку неговите фотографии и со мала помош од нашата имагинација, музичките ноти на овие напуштени пијана повторно се слушаат…

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар