Прекрасни фотографии од невидливата светлина која ја емитуваат растенијата

Исто како што флуоросцентните предмети сјаат на црна светлина, речиси секоја органска материја сјае барем малку кога ќе се изложи на УВ светлина. Фотографот Крег Буроус фотографирал растенија во потполна темница со цел да ја фати светлина која ја емитуваат. Секојпат кога цветовите се изложени на сончева светлина тие сјаат, но поради светлината од сонцето, тој сјај за нас е невидлив. Овие фотографии ни покажуваат нешто што се случува пред нас но ние не можеме да го видиме.

(1)prekrasni-fotografii-od-nevidlivata-svetlina-koja-ja-emituvaat-rastenijata-kafepauza.mk

(2)prekrasni-fotografii-od-nevidlivata-svetlina-koja-ja-emituvaat-rastenijata-kafepauza.mk

(3)prekrasni-fotografii-od-nevidlivata-svetlina-koja-ja-emituvaat-rastenijata-kafepauza.mk

(4)prekrasni-fotografii-od-nevidlivata-svetlina-koja-ja-emituvaat-rastenijata-kafepauza.mk

(5)prekrasni-fotografii-od-nevidlivata-svetlina-koja-ja-emituvaat-rastenijata-kafepauza.mk

Продолжете на следната страница за повеќе магични фотографии…


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар