Почеток на една љубовна приказна…

Почеток на една љубовна приказна…

Зад ова филмско ремек дело, насловено „Nuit Blanche“ (Непреспиена ноќ), стои 30-годишниот француски режисер Arev Manoukian, а е во продукција на „Spy Films“.

Краткиот филм, е снимен во Париз, а прикажува еден бурен момент на конекција помеѓу маж и жена, кои никогаш во животот се немаат сретнато, до мигот кога нивните погледи ќе се судрат и инстантно ќе создадат фатална магнетската привлечност. Никој и ништо на светот не е посилно од нивната љубов за да може да ги раздели.

Почеток на една љубовна приказна...

Она што „Nuit Blanche“ го прави маркантен и незаборавен, е црно-белата техника, забавената снимка, експлозиите од вода и стакло и целокупниот впечатлив приказ на безусловната страсна љубов помеѓу мажот и жената. Продолжените секунди ги отсликуваат чувствата кои секој од нив ги има за другиот, а времето само по себе е експресија на нивната преголема, дури болна потреба да бидат заедно.

Почеток на една љубовна приказна...

„Непреспиена ноќ“ ја освои главната награда на LG-Филмскиот фестивал, одржан во 2010.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

  1. Mia Reply

    Многу убаво направено……..

Остави коментар