Носи го она што го јадеш

Носи го она што го јадеш

Младата корејска уметница Sung Yeon Ju е дизајнерот на овие фустани направени од свежи овошја, зеленчуци и други јадења. Креациите се дел од нејзината серија „Wearable Foods“ (Храна што може да се носи), која ја започнала пред две години. Концептот на серијата е креирање слики кои се размена на моменталната и на измислена реалност на повеќе нивоа.

Нејзините фотографии се репрезентација на две човекови потреби, потребата за јадење и онаа за облекување, што како производ го дава токму спротивното од она што го наговестува името на серијата – облека која всушност не може да се носи заради нејзината неможност да остане трајна.

Носи го она што го јадеш

Фустан од банани

Носи го она што го јадеш

Фустан од дајкон

Носи го она што го јадеш

Фустан од зимски печурки

Носи го она што го јадеш

Фустан од млад кромид

Носи го она што го јадеш

Фустан од зимски печурки 2

Носи го она што го јадеш

Фустан од корен од лотус

Носи го она што го јадеш

Фустан од домати

Носи го она што го јадеш

Кошула од мастики

Носи го она што го јадеш

Фустан од мастики

Носи го она што го јадеш

Фустан од модри патлиџани

Носи го она што го јадеш

Фустан од црвена зелка

Носи го она што го јадеш

Фустан од пилешко месо

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот

Поврзани содржини

  1. Maja Reply

    Ovie se tocno kako za Lady Gaga 😀 Ama bas se interesni 🙂

Остави коментар