Неверојатни скулптури од песок

Сите го сакаме топлото и долго лето, прекрасните плажи и солената вода, а особено го сакаме мекиот песок со кој можат да се направат толку многу интересни нешта. За некои, песокот не е само игра. Правењето скулптури од песок преминува во вистинска уметност, а не е само забавна активност додека се печеме на плажа. Скулптурите кои прикажуваат цели дворци, ликови, животни, па дури и цели автомобили, бараат доста работа и креативност, но резултатот е секогаш неверојатен.

За жал, оваа уметност може да биде вечно зачувана само на фотографија. Но и покрај брзото уништување на скулптурите, топлината во срцето на уметниците кои ги создавале, кога ќе слушнат признание за добро завршената работа, за нив сигурно претставува едно незаменливо чувство. Изборот од најубавите скулптури од песок, направени од уметнички души насекаде низ светот, можете да го погледнете во продолжение.Неверојатни скулптури од песокНеверојатни скулптури од песокНеверојатни скулптури од песокНеверојатни скулптури од песокНеверојатни скулптури од песокНеверојатни скулптури од песокНеверојатни скулптури од песокНеверојатни скулптури од песокНеверојатни скулптури од песокНеверојатни скулптури од песокНеверојатни скулптури од песокНеверојатни скулптури од песокНеверојатни скулптури од песокНеверојатни скулптури од песокНеверојатни скулптури од песокНеверојатни скулптури од песокНеверојатни скулптури од песок


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Од кога паметам вљубена сум во играта на зборовите и за мене нема поинтимен момент од оној кога сум сама со мислите пред празен лист хартија. Го ценам друштвото на убава книга, квалитетна музика и шолја турско кафе. Сакам стари предмети и ретро фотографии, особено оние кои со себе носат приказна. Дипломиран економист кој студиите ги преживеа благодарение на зависноста од чоколадо.

Поврзани содржини

  1. Елена Reply

    Да , навистина не се вечни но и изненадувачки за мене беше колку траат. Москва секоjа година во маj се собираат уметници од цел свет и создаваат песочни скулптури кои под отворено небо (обично во паркови) стоjат до октомври.

Остави коментар