Неверојатна уметност од стари касети

Се сеќавате на оние чудните нешта наречени аудио касети? Технологијата дефинитивно се променила многу од тогаш. Ерика Ирис Симонс е артистка попозната како iri5. Таа во својата уметност употребува нетрадиционални медиуми како стари книги, аудио касети, списанија, кредитни картички, шпил карти… Еден ден, средувајќи го својот стар автомобил, Ерика Ирис налетала на аудио касета со песни од Џими Хендрикс. Ова откритие ја инспирирало да го нацрта артистот употребувајќи ја старата касета и на тој начин настанала оваа креативна идеја.

Неверојатна уметност од стари касети

Џими Хендрикс

Гледајќи колку внимание привлекло нејзиното дело, таа се инспирирала да направи многу повеќе. Нејзините дела биле комбинирани во серија од фотографии наречена „Ghost in the Machine“ (Духот во машината). Таму можете да најдете голем број славни актери и музичари како Боб Дилан, Мерлин Монро, Мадона, Боб Дилан, Роберт де Ниро и многу други.

„Прекрасно е чувството да се работи со чудни и стари материјали. Со нешта кои имаат свој ум. Поголемиот дел од работите кои ги употребувам се фрлени или донирани. Работи на кој им поминало времето кога биле хит, како што е впрочем со некои од најдобрите нешта во светот“ – вели Ерика Ирис Симонс.

Тоа што таа успеала да го создаде со овие стари аудио касети е навистина иновативно. Се надеваме дека нејзината работа и вас ќе ве инспирира.

Неверојатна уметност од стари касети

Одри Хепберн

Неверојатна уметност од стари касети

Бон Џови

Неверојатна уметност од стари касети

Мелора Кригел

Неверојатна уметност од стари касети

Лорин Хил

Неверојатна уметност од стари касети

Битлси

Неверојатна уметност од стари касети

Боб Марли

Неверојатна уметност од стари касети

Курт Кобејн

Неверојатна уметност од стари касети

Мерлин Монро

Неверојатна уметност од стари касети

Мајкл Џексон

Неверојатна уметност од стари касети

Ник Кејв

Неверојатна уметност од стари касети

Лени Кравиц

Неверојатна уметност од стари касети

Пол Грифит

Неверојатна уметност од стари касети

Деби Хари од Блонди

Неверојатна уметност од стари касети

Боб Дилан

Неверојатна уметност од стари касети

Мадона

Неверојатна уметност од стари касети

Слеш

Неверојатна уметност од стари касети

Боб Дилан

Неверојатна уметност од стари касети

Џери Гарсија

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар