Неверојатен подземен „хобитски“ дом во којшто ќе посакате да живеете

Неверојатен подземен „хобитски“ дом во којшто ќе посакате да живеете

Доколку некогаш сте сметале дека архитектурата не бара уметност и креативност, Хавиер Сеносиаин ќе ви го докаже спротивното со неговото ремек-дело. Еден мал рид, во близина на Мексико Сити, станал совршената локација за извонредниот дом што го конструирал Хавиер. Малата куќа која наликува на кикирика е изградена уште во 1984-та година.

Неверојатен подземен „хобитски“ дом во којшто ќе посакате да живеете

Уште тогаш, оваа куќа од 170 метри квадратни била нешто пред нејзиното време. Куќата е вклопена во нејзиното природно опкружување, па доколку одите во градината, лесно можете да зачекорите и на покривот од куќата, без да го забележите тоа. Мексиканскиот архитект успеал да го искористи опкружувањето и да направи куќи инспирирани од формата на змиите, печурките, па дури и цветовите.

Неверојатен подземен „хобитски“ дом во којшто ќе посакате да живеете

Органската куќа е моделирана според лушпа од кикирика, па ова ја прави навистина пространа. Во куќата има две овални простории кои се поврзани со тесен ходник. Едната просторија може да се користи навечер и е приватна, додека другата е светла и е дизајнирана за социјализирање.

Иако внатрешноста изгледа како пештера, куќата има огромен функционален прозор, кој гледа кон зелениот пејзаж. Хавиер ги вметнал клучните елементи во уметничкото ремек-дело, како кујна, трпезарија, тоалет, соблекувална и дневна соба, па оваа куќа е целосно опремен дом.

Неверојатен подземен „хобитски“ дом во којшто ќе посакате да живеете

За Хавиер, целта на куќата било неговото психолошко и физичко чистење. Со толку многу загадување и стрес ширум светот, оваа куќа е како совршена зелена локација за освежување. Внатрешноста е постудена од надвор, а куќата е заштитена од сончева светлина, врева и прашина.

Скалилата водат до спалните соби, кои се малку потемни за да го олеснат спиењето. Останатиот дел од куќата е добро осветлен и со исправен систем за вентилација. Куќата е совршено дизајнирана за човечка употреба и може да изгледа како пештера, иглу или како да пораснала од земјата. Хавиер, без сомнение, ја создал совршената хобитска куќа.

Неверојатен подземен „хобитски“ дом во којшто ќе посакате да живеете

Неверојатен подземен „хобитски“ дом во којшто ќе посакате да живеете

Неверојатен подземен „хобитски“ дом во којшто ќе посакате да живеете

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар