Напуштените бункери од Втора светска војна

Напуштените бункери од Втора светска војна

Оваа серија фотографии е направена од Џонатан Ендрју, кој патувал низ Европа за да документира напуштени воени бункери од Втората светска војна. Овие бункери се наоѓаат во Холандија, Франција и Белгија. Тие се обоени со графити и се оставени да скапуваат, но нивната бетонска основа останува како доказ за историјата која пополека избледува. Фотографиите истовремено создаваат чувства на опседнатост и спокојство, потсетувајќи на тешкиот период од минатиот век.
Напуштените бункери од Втора светска војнаНапуштените бункери од Втора светска војнаНапуштените бункери од Втора светска војнаНапуштените бункери од Втора светска војнаНапуштените бункери од Втора светска војнаНапуштените бункери од Втора светска војнаНапуштените бункери од Втора светска војнаНапуштените бункери од Втора светска војнаНапуштените бункери од Втора светска војна


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар