Најголемата вертикална градина во светот

Најголемата вертикална градина во светот

Лоцирана во Роцано, Италија, како дел од шопинг центарот Fiordaliso, оваа градина неодамна влезе во Гинисовата книга на рекорди како најголема вертикална градина во светот.Најголемата вертикална градина во светотСо површина од 1.263 метри квадратни и 44.000 видови растенија, оваа масивна градина го надмина претходниот рекордер – вертикална градина во Мадрид, која зафаќа површина од 844 метри квадратни.Најголемата вертикална градина во светотТаа е дизајнирана во 2010 година од страна на архитектот Франческо Болани, кој вели дека им била потребна цела година за да ги израснат растенијата во оранжерија и 90 дена за да ја изградат фасадата.Најголемата вертикална градина во светотИзградбата на оваа прекрасна градина чинела околу 1,3 милиони долари. Прекрасна е зарем не?! Најголемата вертикална градина во светотНајголемата вертикална градина во светотНајголемата вертикална градина во светотНајголемата вертикална градина во светотНајголемата вертикална градина во светот


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар