Надреални фотографии направени со стар фотоапарат на филм

Олег Оприско е брилијантно талентиран фотограф од Украина, кој создава неверојатни надреални фотографии од елегантни жени во бајковити области кои изгледаат како соништа. Но, она што го издвојува овој артист од останатите е тоа што тој не ги прави своите фотографии со дигитален фотоапарат, туку со оној кој работи на филм. Фактот дека тој работи со ваков фотоапарат значи дека сѐ што гледате на овие фотографии мора да биде лично создадено, не може да биде дигитално додадено.

Надреални фотографии направени со стар фотоапарат на филм

„Открив дека е идеално за мене да правам сѐ сам. Јас го смислувам концептот, ја создавам облеката, ја откривам локација и ја диригирам шминката и фризурата“, вели Оприско. „Пред снимањето, секогаш прво планирам општа палета на бои. Во однос на избраната палета, одбирам облека, додатоци, локација и се погрижувам сѐ да се одвива во склоп на избраните бои.“

Надреални фотографии направени со стар фотоапарат на филмБидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар