Национални знамиња од зборови

Кога рускиот уметник Кирил Зајтсев (Kirill Zaytsev) ги визуелизира најчестите стереотипи за една држава, го добива нејзиното национално знаме. На пример, кога ќе ги спои зборовите „коли“, „порно“ и „пиво“, ќе ги зачини со малку боја и ќе ги стави над добра фотографска основа, го креира знамето на Германија. И останатите типографските знамиња што ги изработил, се базираат на основните параметри, стереотипи и начин на живот во државите кои ги претставува…

Национални знамиња од зборови кои ги опишуваат државите

Јапонија

Национални знамиња од зборови кои ги опишуваат државите

Јордан

Национални знамиња од зборови кои ги опишуваат државите

Обединетото Кралство

Национални знамиња од зборови кои ги опишуваат државите

Норвешка

Национални знамиња од зборови кои ги опишуваат државите

Германија

Национални знамиња од зборови кои ги опишуваат државите

Бразил

Национални знамиња од зборови кои ги опишуваат државите

Шведска

Национални знамиња од зборови кои ги опишуваат државите

Русија

Национални знамиња од зборови кои ги опишуваат државите

Швајцарија

Национални знамиња од зборови кои ги опишуваат државите

САД

Национални знамиња од зборови кои ги опишуваат државите

Италија

Кои од стереотипите што важат за нашата земја би ги употребиле за да го визуелизирате македонското знаме?


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Минималист ;)

Поврзани содржини

Остави коментар