Можете ли да ги пронајдете Лего коцките на фотографииве?

„In Pieces“ (Во делови) е навидум вообичаена фотосерија, но во неа е вклучен многу невообичаен елемент. Во самите фотографии има вградени објекти конструирани од Лего коцки, кои се незабележителни за вообичаениот набљудувач. Скулпторката Нејтан Саваја и фотографот Дин Вест ги соединиле нивните сили за овој креативен мултимедијален проект, во кој секој од нив си работел во својата експертска област.Можете ли да ги пронајдете Лего коцките во фотографииве?Можете ли да ги пронајдете Лего коцките во фотографииве?Така, тие создале сет фотографии кои го мамат човековото око, оставајќи впечаток дека не се ништо поразлични од сите обични фотографии. Но, во нив има додадени предмети направени од Лего коцки, кои лесно се воочливи доколку знаете кои се, но благодарение на разни Фотошоп трикови, вештачки променето осветлување и пикселизираните фотографии, препознавањето станува многу потешко. Можете ли да ги пронајдете Лего коцките во фотографииве?Можете ли да ги пронајдете Лего коцките во фотографииве?Дигиталната фотографија зазема силен замав и стана популарен медиум во последната декада, овозможувајќи нешта како скулптури од Лего коцки удобно да се вклопат во обработената фотографија. Како таква, оваа фотосерија го свртува вниманието кон визуелната разлика која се постигнува со денешниот рапиден развој на технологијата.Можете ли да ги пронајдете Лего коцките во фотографииве?

Можете ли да ги пронајдете Лего коцките во фотографииве?Можете ли да ги пронајдете Лего коцките во фотографииве?Можете ли да ги пронајдете Лего коцките во фотографииве?Можете ли да ги пронајдете Лего коцките во фотографииве?Можете ли да ги пронајдете Лего коцките во фотографииве?Можете ли да ги пронајдете Лего коцките во фотографииве?Можете ли да ги пронајдете Лего коцките во фотографииве?Можете ли да ги пронајдете Лего коцките во фотографииве?Можете ли да ги пронајдете Лего коцките во фотографииве?Можете ли да ги пронајдете Лего коцките во фотографииве?Можете ли да ги пронајдете Лего коцките во фотографииве?Можете ли да ги пронајдете Лего коцките во фотографииве?Можете ли да ги пронајдете Лего коцките во фотографииве?


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар