Морничави фотографии од Чернобил со инфрацрвен филтер

Инфрацрвените филтри се познати по тоа што им даваат навистина морничав ефект на фотографиите, без разлика што се наоѓа на нив. Фотографот Владимир Мигутин користел ваков филтер на и онака морничавиот Чернобил.

„Тоа беше спонтана одлука. Роден сум во Белорусија во 1986 (истата година кога се случила катастрофата во Чернобил), а кога имав 5 години моето семејство го напушти Советскиот Сојуз. Имам јасни сеќавања од моето детство и сакав да посетам некои мета во Минск, да видам како се промениле досега. Тогаш добив идеја да го посетам и Чернобил. Побарав групи на Интернет и најдов и водач.“

1. Сајмон, лисицата која често им пријдува на посетителите

Морничави фотографии од Чернобил со инфрацрвен филтер

2. Градот на духови Припјат, Украина

Морничави фотографии од Чернобил со инфрацрвен филтер

3. Езеро во зоната на исклучување на Чернобил

Морничави фотографии од Чернобил со инфрацрвен филтер

4. Пеперутки и цветови во шумата

Морничави фотографии од Чернобил со инфрацрвен филтер

5. Патеката со имињата на евакуираните села

Морничави фотографии од Чернобил со инфрацрвен филтер

6. Иконското панорамско тркало

(6)mornichavi-fotografii-od-chernobil-so-infracrven-filter-kafepauza.mk

7. Колички за удирање во забавниот парк во Припјат

Морничави фотографии од Чернобил со инфрацрвен филтер

Продолжува на следната страница

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар