Моќни портрети насликани со вино

Моќни портрети насликани со вино

Додека останатите уметници низ светот користат акрилни и мрсни бои за да создадат некое уметничко дело, Елизабета Рогаи твори со помош на вино. Уметничката која живее и работи во Фиренца, користи црвени и бели вина при сликањето на нејзините портрети. Не само што е интересен нејзиниот концепт за користење на ферментиран алкохол наместо обични бои, туку нејзината техника овозможува впечатливо визуелно дело кое се менува како што минува времето.

Моќни портрети насликани со вино

Тоа се случува благодарение на процесот на стареење на виното кое им дава волшебен шмек на нејзините дела. Таа црта во пурпурни и црвени тонови, кои потоа преминуваат во портокалови и кафени.

Моќни портрети насликани со виноМоќни портрети насликани со вино

Иако и други уметници се обиделе да го направат ова, сепак оваа артистка после многу неуспешни обиди и грешки, успеала да ја создаде вистинската формула за одржување на боите со текот на времето. Таа во виното додава микс од вода и брашно, кој овозможува процесот на стареење да трае до одреден момент, пред сликата тотално да избледи. Нејзините слики на пазарот постигнуваат голема вредност и се продаваат по цена која започнува од 6.400 американски долари.

Моќни портрети насликани со виноМоќни портрети насликани со виноМоќни портрети насликани со виноМоќни портрети насликани со виноМоќни портрети насликани со виноМоќни портрети насликани со вино


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

  1. Akva Reply

    Kakov neverojaten kitsch.

Остави коментар