Модата и природата: Споредба на познатите дизајнерски фустани со околината што нè опкружува

Модата и природата: Споредба на познатите дизајнерски фустани со околината што нè опкружува

Светот на модата често се потпира на инспирацијата од природата, а токму ова одлично го илустрира руската артистка Лилија Худјакова. Нејзината фотосерија наречена „Fashion & Nature“еднододруго ги подредува фустаните од познатите дизајнери и други модни парчиња со погледи од природата кои таа замислува дека биле нивна инспирација.


Резултатот од овие фотографии поставени една покрај друга е неоспорна врска помеѓу облеката што ја гледаме на модните писти, па и онаа која ја носиме, и светот кој ја инспирирал. Навистина, некои од најстарите парчиња декоративна облека и накит ја имитираат или се вклопуваат во природата околу нас.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар