Маж патува околу светот за да се фотографира стоејќи на глава

Маж патува околу светот за да се фотографира стоејќи на глава

Калифорнискиот фотограф Алекс Вејн патува низ различни делови од светот, за да ги искуси местата од една необична перспектива. Неговиот проект „Headstands“ го започнал во текот на 2011 година кога шетал низ неговата држава. Во секоја сцена Вејн се вметнува себеси во некој типичен пејзаж, додавајќи чуден и неочекуван момент во една навидум просечна фотографија. Додека тој претпазливо го балансира своето тело на темето од главата, природата и светот околу него остануваат исти.Маж патува околу светот за да се фотографира стоејќи на глава Маж патува околу светот за да се фотографира стоејќи на главаВо однос на неговата работа тој вели: „Мојата работа се движи на линијата помеѓу фундаменталната реалност и надреализмот“.

Ќе забележите дека на некои фотографии неговото тело е малку навалено на едната страна, нозете му се навалуваат нанапред или тој го витка грбот за да одржи баланс. Со оглед на фактот дека Вејн би можел да падне, некои од неговите избори, како на пример „дубење“ на врв од карпа или во сред градски сообраќај, делуваат прилично застрашувачки во окото на набљудувачите.Маж патува околу светот за да се фотографира стоејќи на глава Маж патува околу светот за да се фотографира стоејќи на глава Маж патува околу светот за да се фотографира стоејќи на главаВо оваа разиграна колекција од интригантни фотки, гледачите се поканети да патуваат заедно со Вејн низ неговите авантури во потрага по локација за откачен автопортрет. Дел од неговиот избор биле гробишта во Луизијана, парк во Јапонија, пустините во Јута, скејтпарк во Флорида, па дури и во топла бања во Холивуд.Маж патува околу светот за да се фотографира стоејќи на глава Маж патува околу светот за да се фотографира стоејќи на глава Маж патува околу светот за да се фотографира стоејќи на глава Маж патува околу светот за да се фотографира стоејќи на глава Маж патува околу светот за да се фотографира стоејќи на глава Маж патува околу светот за да се фотографира стоејќи на глава Маж патува околу светот за да се фотографира стоејќи на глава Маж патува околу светот за да се фотографира стоејќи на главаМаж патува околу светот за да се фотографира стоејќи на глава Маж патува околу светот за да се фотографира стоејќи на глава (17) mazh patuva okolu svetot za da se fotografira stoejkji na glava-www.kafepauza.mk


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар