Магична изложба им дозволува на посетителите да влезат во делата на Ван Гог

Магична изложба им дозволува на посетителите да влезат во делата на Ван Гог

Минатата година Culturespace го претставија проектот Atelier des Lumieres и беше одржана изложба на делата на Густав Климт, но со интересен технолошки пресврт. Од Atelier del Lumieres трансформирале стара железара во Париз во неверојатна дигитална инсталација на делата на Климт, а оваа година се повторува истото, но со делата на Винсент ван Гог.

Магична изложба што им дозволува на посетителите да влезат во делата на Ван Гог

Претставувајќи нов, емоционален и динамичен пристап кон уметноста, галеријата ги кани посетителите да зачекорат во некои од најпознатите дела на уметникот. Со цел да ги прикаже делата во ново светло, уметничкиот директор Џианфранко Ианузи набавил 140 видео проектори. Поставени се и 50 звучници кои дополнително ја исполнуваат атмосферата и овозможуваат целосно да се впуштите во ова искуство.

Покрај тоа што се нагласуваат делата на Ван Гог, на изложбата ќе има програма фокусирана и на јапонската уметност.

„Ван Гог имал влијание од јапонската уметност. Во Париз тој посетувал импресионисти кои го сакале ‘јапонзимот’. За да ја нагласиме фасцинацијата на Ван Гог од јапонската уметност, го замоливме студиото Дени Роуз да претстави оригинално парче за измислените работи и сцени од Јапонија“, изјави Бруно Мониер, претседателот на Culturespaces.

Погледнете ги фотографиите и уживајте…

Магична изложба што им дозволува на посетителите да влезат во делата на Ван Гог

Магична изложба што им дозволува на посетителите да влезат во делата на Ван Гог

Магична изложба што им дозволува на посетителите да влезат во делата на Ван Гог

Магична изложба што им дозволува на посетителите да влезат во делата на Ван Гог

Магична изложба што им дозволува на посетителите да влезат во делата на Ван Гог

Магична изложба што им дозволува на посетителите да влезат во делата на Ван Гог

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар