Луда уметност која разбива стереотипи

Луда уметност која разбива стереотипи

„Вистината за Германците“ се серија комични, но и по малку луди фото-манипулации, чија цел е да ги разбијат постоечките предрасуди и стереотипи за овој народ. Тие се дело на младата Германка, Кристен Вилминк, која твори под мотото: „Дома е онаму каде што е уметноста“. Како модели, таа ги користи членовите на семејството. Луда уметност која разбива стереотипиЛуда уметност која разбива стереотипиФото-манипулациите се дипломска работа на Кристен, на Академијата за визуелни уметности „ArtEZ“ во Холандија. Тие оставаат простор за размислување, што е вистина, а што мит за Германците. Внимавајте на деталите во нив.Луда уметност која разбива стереотипиЛуда уметност која разбива стереотипиЛуда уметност која разбива стереотипиЛуда уметност која разбива стереотипиЛуда уметност која разбива стереотипиЛуда уметност која разбива стереотипиЛуда уметност која разбива стереотипиЛуда уметност која разбива стереотипиЛуда уметност која разбива стереотипиЛуда уметност која разбива стереотипи


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Минималист ;)

Поврзани содржини

Остави коментар