Контроверзни илустрации кои ја откриваат темната страна на модерното општество

Контроверзни илустрации кои ја откриваат темната страна на модерното општество

Полскиот илустратор Игор Морски создава интересни надреални фотографии и илустрации кои се полни со скриени симболи и значење. Како сопственик на уметничкото студио „Morski Studio Graficzne“, Игор објаснува како неговото време кое го поминал работејќи како прес илустратор за различните списанија, покоректно за „Wprost magazine“ во 80-тите и 90-тите, го инспирирало да го развие својот надреалистичен стил.

Контроверзни илустрации кои ја откриваат темната страна на модерното општество

„Ова направи голема разлика, бидејќи на луѓето тогаш не им беше познат Фотошоп и многу од илустрациите беа направени буквално, како навистина да се случиле. Ова беше особено вистинито со фотомонтажите на фотографиите со политичарите. Фактот што оттогаш работам на фотографски материјал е главната причина зошто реализмот се појавува во моите дела. Поради тоа што сѐ се прикажува наопаку, станав надреалист“ , вели Игор.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Новинар. Самопрогласен актер. Џедај. Животна форма еволуирана да живее од филмови, видеоигри, музика, хумор и технологија. Хоби и рекреација: Појадок, ручек, вечера.

Поврзани содржини

Остави коментар